ROMANESQUE PAINTER, German Wooden ceiling (detail) 1225-50 Painted wood St Michael, Hildesheim via www.wga.hu

About "Adam and Eve" painted on the ceiling of the St. Michael church in Hildesheim, Germany.

Retabel Szene 1 | Evangelische Kirche Wetter

Retabel Szene 1 | Evangelische Kirche Wetter

From the Medieval Manuscripts blog post 'The eyes have it'. Image: St Mark the Evangelist in the #LindisfarneGospels (London, British Library, MS Cotton Nero D IV, f. 93v).

St Mark the Evangelist in the Lindisfarne Gospels (London, British Library, MS Cotton Nero D IV, f.

Luther-in-Worms-auf-Rt.jpg (800×546)

Meeting of the Diet (assembly) of the Holy Roman Empire held at Worms, Germany, in 1521 that was made famous by Martin Luther ’s appearance before it to respond to charges of heresy.

Keizer Otto III op zijn troon, ca.1000 in scriptorium van Reichenau (München, Staatsbibl.)

Keizer Otto III op zijn troon, ca.1000 in scriptorium van Reichenau (München, Staatsbibl.)

Le livre de femmes nobles et renomées (French edition of De mulieribus claris) by Giovanni Boccaccio; illumination by the Talbot Master, ca. 1440,  Northern France - Rouen British Library Royal 16 G V:

Northern France - Rouen British Library Royal 16 G V: Le livre de femmes nobles et renomées (French edition of De mulieribus claris) by Giovanni Boccaccio; illumination by the Talbot Master

‘’Tanrı’nın “dişi” yanı olarak görülen, Musa’ya Tur’da Allah’ın “ağaçtan” seslenip gözükmesi gibi insana Tanrı’nın gözle görülür yanını ifade eden “Shekinah” kavramı “ağaç/yaşam ağacı” ile sembolize edilen ve geçmişteki (sonradan şeytanla ilişkilendirilecek olan) Ba’al’ın eşi olan Tanrıça Asherah’ın karşılığıdır.  “Ağaç” ve “Yılan” ise Tanrıça Asherah ile Lilith arasındaki ortaklığın en bilindik sembolleridir. Adem’in ilk eşi olup ondan ayrıldıktan sonra şeytan ve cinlerle ilişki kuran…

The Codex Vigilanus, Adam and Eve c. Maybe a twist on the temptation story, but with dice instead of an apple?

Pinterest
Search